Aktualności (2015 rok)




2015-12-21

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2016 życzymy Wszystkim Pacjentom, Ich Rodzinom i Bliskim pięknych, radosnych, pełnych nadziei świątecznych dni, oraz pogody ducha, życzliwości i pokoju w nadchodzącym roku

      Dyrekcja i Pracownicy
Kujawsko-Pomorskiego
Centrum Pulmonologii


2015-12-21

Wspólna „Świąteczna paczka”

Z inicjatywy pani mgr inż. Weroniki Harasimczyk – inspektora ds. aparatury i sprzętu medycznego, przy bardzo zaangażowanym udziale pracowników KPCP zorganizowana została zbiórka darów na święta dla rodziny (samotna matka z dwójką dzieci) znajdującej się w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej. Wystarczyło parę dni, by pokój i korytarz w administracji szpitala zapełnił się darami. Ogrom słodyczy i różnych innych prezentów przeszedł nasze oczekiwania. Udało nam się stworzyć przepiękną, ogromną „Świąteczną paczkę”.

Zebrane dary popakowane w pudła, razem z życzeniami świątecznymi od pracowników KPCP przewiezione zostały 10 grudnia 2015 r. bezpośrednio do rodziny, adresata „Świątecznej paczki”. Tego co się działo nie opiszą żadne słowa. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Obdarowana rodzina podziękowała za dary. Dzięki darczyńcom spełniły się marzenia.



2015-12-02

Szanowni Państwo,

30 listopada br. w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARiS) – kompleksie rehabilitacyjno-sportowym, odbyła się akcja „Obudź swój potencjał. Weź głęboki wdech, zadbaj o siebie i swoje zdrowie”.

Organizatorami spotkania byli m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Głównym celem akcji była promocja idei odpowiedzialności za własną kondycję psychofizyczną, promocja holistycznego myślenia o zdrowiu, zwiększenie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zwiększenie motywacji do zmiany stylu życia.


Więcej...

Pierwsza część składała się z cyklu wykładów prowadzonych przez:
  • Jakuba Bączka – „Marzenia się nie spełniają…marzenia się spełnia!” – człowiek sukcesu, motywator i mówca oraz zawodowy trener mentalny, trener mentalny m.in. polskiej reprezentacji – Mistrzów Świata w siatkówce;

  • dr Małgorzatę Czajkowską- Malinowską – „Zaświeć światełko dla chorych na POChP” działanie w ramach Światowego Dnia POChP pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc - Koordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy;

  • Mariolę Bojarskę-Ferenc – „Jak być w formie po 50-tce” – prekursorka fitnessu w Polsce, zapoczątkowała modę na prozdrowotne zachowania, wykładowca i trener biznesu;

  • Jacka Bilczyńskiego – „Fit od kuchni” – promotor zdrowego stylu życia, trener i dietetyk gwiazd oraz sportowców, autor książek i publikacji z zakresu żywienia, suplementacji, metodyki wysiłku;

  • Aleksandrę Żelazo – „Dopasowany trening czyni cuda” – pasjonatka fitnessu i zdrowego trybu życia, instruktorka fitnessu, kulturystyki, pilatesu, jogi.


Po części wykładowej odbył się wspólny trening poprowadzony przez prelegentów: Mariolę Bojarską-Ferenc, Jacka Bilczyńskiego i Aleksandrę Żelazo.

Podczas trwania wydarzenia dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość skorzystania z bezpłatnego badania spirometrycznego (badania pojemności płuc) zorganizowana przez Centrum Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i Niewydolności Oddychania Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii z Bydgoszczy.




2015-11-10

Kluczowe problemy prawa pracy w podmiotach leczniczych
z uwzględnieniem zmian w 2016 roku

W dniu 9 listopada 2015 r. , w sali dydaktycznej Centrum, odbyło się szkolenie z zakresu prawa pracy. Szkolenie było realizowane w formie warsztatowej, wzbogaconej o liczne przykłady. Szkolenie prowadził ekspert prawa pracy Pan Piotr Ciborski. Dodatkową wartością warsztatów był doskonały kontakt prowadzącego z uczestnikami.

Program szkolenia obejmował min.:
  1. Zmianę przepisów Kodeksu pracy w 2016 r.:
    • zmiany w umowach zawieranych na czas określony,
    • możliwość zwolnienia pracownika, w okresie wypowiedzenia, z obowiązku świadczenia pracy,
    • zmiany związane z rodzicielstwem.
  2. Pojęcie czasu pracy. Czas szkoleń. Odpoczynek dobowy i tygodniowy. Praca w godzinach nadliczbowych.
  3. Zasady zdawania zmian.
  4. Tworzenie harmonogramów czasu pracy. Nieobecności w pracy. Ewidencja czasu pracy.


2015-10-16

PODZIĘKOWANIE ZA DŁUGOLETNIĄ WSPÓŁPRACĘ

16 października 2015 r. na spotkaniu zamykającym audyt zewnętrzny nadzoru

odbyło się uroczyste podziękowanie za długoletnią współpracę

Panu inż. Andrzejowi Nowakowi

Zastępcy Dyrektora ds. Techniczno-Eksploatacyjnych,


z okazji przejścia na emeryturę.


Więcej...



Dyrektor Mariola Brodowska w imieniu swoim i całej społeczności

Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

złożyła podziękowania za ponad 20-letnią pracę na rzecz szpitala.

Padły słowa uznania i szacunku za rzetelność i wzorową pracę.








2015-10-30

Kujawsko - Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
zatrudni od zaraz
HYDRAULIKA




2015-10-07

6 października 2015 roku Minister Zdrowia
Prof. Marian Zembala
odwiedził Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii
w Bydgoszczy


Wczoraj Minister Zdrowia Prof. Marian Zembala i Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Elżbieta Rusielewicz odwiedzili Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy – ośrodek z ponad 100-letnią tradycją, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim prowadzący kompleksową diagnostykę i leczenie chorób płuc, jeden z wiodących ośrodków o tym profilu w Polsce.





Podczas wizyty Pana Ministra w Centrum została poruszona kwestia funkcjonowania pakietu onkologicznego w obszarze chorób płuc. W naszym szpitalu w ciągu 6 miesięcy funkcjonowania pakietu onkologicznego z powodu raka płuca zoperowano o 30% więcej chorych niż w analogicznym okresie w 2014 roku.

Omówiono też problemy opieki nad pacjentami przygotowanymi do przeszczepu i po przeszczepie płuc. Obecnie 3 pacjentów naszego ośrodka jest po udanym przeszczepie płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ważnym tematem spotkania z Panem Ministrem były problemy nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w oddziałach chorób płuc w Polsce.

W 2011 roku środowisko bydgoskich pulmonologów i Polskie Towarzystwo Chorób Płuc było inicjatorem powołania w Polsce w strukturach istniejących oddziałów chorób płuc pododdziałów o pośrednim stopniu intensywności prowadzących nieinwazyjną wentylację mechaniczną. W 2013 roku w Ministerstwie Zdrowia wypracowano nowe rozwiązania, które dają podstawę prawną do tworzenia stanowisk czy pododdziałów nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w oddziałach chorób płuc. To wielki przełom w polskiej pneumonologii i wielka zasługa Minister Teresy Piotrowskiej, która przez cały czas wspierała nasze działania. Mamy świadomość, że rozwój nieinwazyjnej wentylacji w Polsce będzie rozwijał się stopniowo, ale został poczyniony pierwszy bardzo ważny krok. Wczoraj podczas wizyty Ministra Mariana Zembali w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii omówiono problemy związane ze stosowaniem nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w oddziałach pulmonologicznych w Polsce i przedstawiono sposoby ich rozwiązania.

Zaprezentowano też wizję rozwoju naszego szpitala.




































































2015-08-13

Informacja o dniu wolnym od pracy (14 sierpnia 2015r.)


2015-07-10

Informacja dla pacjentów w sprawie dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania


2015-05-06

Życzenia z okazji Międzynarodowego dnia Pielęgniarki i Położnej


2015-04-16

KUJAWSKO - POMORSKIE CENTRUM PULMONOLOGII
W BYDGOSZCZY
UL. SEMINARYJNA 1, 85-326 BYDGOSZCZ

tel. 0 52 32 56 600, fax 0 52 32 56 666

OGŁASZA
PRZETARG PISEMNY

na sprzedaż samochodu ciężarowego
IVECO DAILY TRUCK 65C15







Ostatnia aktualizacja: 2015-04-16


2015-04-01

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowia i spokoju oraz wiosennej siły w pokonywaniu codziennych trudności.
Świąteczne dni niech będą
czasem pielęgnowania tradycji, serdecznych spotkań
i dobrego wypoczynku.


Dyrekcja i Pracownicy KPCP
w Bydgoszczy


Bydgoszcz, kwiecień 2015r.


2015-03-23

24 marca
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Ustanowiony w rocznicę wykrycia (1882r.) prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha


W roku 2015, Światowy Dzień Walki z Gruźlicą obchodzony jest
pod hasłem:


Trzy miliony chorych na gruźlicę na świecie nie ma dostępu
do systemu opieki medycznej. Wykryj. Lecz. Wylecz wszystkich


„Gruźlica, może bardziej niż inna choroba jest soczewką, w której można przyjrzeć się społeczeństwu (…). Przynosi odpowiedź jak społeczeństwo spogląda na tych
z marginesu, od bezdomnych, narkomanów, zakażonych HIV, do imigrantów
i przestępców.”
               (COKER, 2000, s.16)

Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na naszym globie.

Więcej...

W województwie kujawsko-pomorskim, podobnie jak na świecie obserwuje się tendencję zmniejszania się zapadalności na gruźlicę. Jednocześnie diagnozowane są ciężkie postacie gruźlicy m.in. gruźlicy prosówkowej (rozsianej).

W 2014r., w województwie kujawsko-pomorskim gruźlicę rozpoznano u 267 osób, z czego 213 przypadków (tj. 79%) to pacjenci objęci leczeniem zlokalizowanego w Smukale Oddziału Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Wyspecjalizowana kadra medyczna, doskonałe zaplecze diagnostyczne, wykorzystanie technik molekularnych, stosowanie skutecznych leków to niewątpliwe atuty tut. Centrum.

W regionie kujawsko-pomorskim KPCP jest największym ośrodkiem kompleksowego diagnozowania i leczenia gruźlicy oraz wszystkich schorzeń pulmonologicznych.

W naszym regionie, dane epidemiologiczne dowodzą, że najwięcej przypadków gruźlicy notuje się w miastach wśród osób czynnych zawodowo, w wieku poniżej 60. roku życia.

Do stałej, profesjonalnej czujności w zakresie zachorowalności na gruźlicę i skutecznego jej leczenia zobowiązują niepokojące dane. W roku 2014, w naszym regionie odnotowano 13 zgonów z powodu gruźlicy. W grupie tej, 4 osoby to pacjenci poniżej 50. roku życia.

Mimo działań edukacyjnych i profilaktycznych, spory odsetek chorych na gruźlicę pozostaje niewychwycony. Gruźlica jest wielokrotnie rozpoznawana zbyt późno, przy okazji badań diagnostycznych w związku z leczeniem innych schorzeń. Jest to niebezpieczne dla danego pacjenta oraz stanowi potencjalne poważne zagrożenie dla osób, które przez codzienny kontakt z chorym na gruźlicę mogły zostać zakażone. Zakażenie gruźlicą nie jest tak łatwe jak w przypadku np. grypy, ale jeden chory może w ciągu roku zakazić 10-15 osób ze swojego otoczenia, które w efekcie tego mogą zachorować na gruźlicę.

Bezwzględnie należy zachować czujność w przypadku poniższych objawów:

- kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie, początkowo suchy, a potem wilgotny z wykrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny,
- krwioplucie,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- gorączka lub stany podgorączkowe, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie oraz łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku.


Powyższe objawy mogą występować również w innych chorobach płuc, ale aby to stwierdzić należy pilnie skonsultować się z lekarzem, najlepiej pulmonologiem, który zdecyduje o badaniach i dalszym leczeniu.

Gruźlica w ponad 94% dotyczy płuc. Chory przy mówieniu, kichaniu, kaszlu wydala prątki gruźlicy. Chory prątkujący musi być bezwzględnie izolowany jako źródło zakażenia. Leczenie w specjalistycznym szpitalu trwa minimum 30 dni, a faktyczny czas leczenia uzależniony jest od stadium zaawansowania choroby. Dalsze leczenie trwa około pół roku i wymaga wzmożonej dyscypliny w zakresie przyjmowania leków oraz ogólnej higieny życia /wypoczynek, odżywianie/. Niewłaściwie prowadzone leczenie, przerwy w leczeniu, nieregularne przyjmowanie leków, prowadzą do gruźlicy wielolekoopornej, której leczenie jest wieloletnie, kosztowne i niestety nie zawsze skuteczne.

Niezmiennie, zachorowaniu na gruźlicę sprzyja życie w biegu, w ciągłym stresie oraz uzależnienia (alkohol, papierosy, narkotyki). Rozprzestrzenianiu się gruźlicy sprzyjają również złe warunki społeczno - ekonomiczne, zakażenie HIV, bezdomność oraz czynniki biologiczne /leczenie immunosupresyjne, leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby onkologiczne/.

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny i techniki medycznej, gruźlica nie jest aktualnie już tylko problemem medycznym. Ze względu na swą specyfikę i złożoność, gruźlica pozostaje istotnym zagadnieniem zdrowia publicznego.



2015-01-29

Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy będąc w województwie kujawsko-pomorskim wiodącym ośrodkiem w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń płuc oraz układu oddechowego, z dniem 1-stycznia 2015r. realizuje świadczenia opieki zdrowotnej w ramach SZYBKIEJ TERAPII ONKOLOGICZNEJ.

copyright © KPCP Bydgoszcz 2012